4line catering dietetyczny
Reklama [B1 - IMC
Nowoczesna świetlica po dawnej hydroforni.

Prawie 15 milionów złotych na budowy i modernizacje obiektów pełniących funkcję kulturalne trafi do małych miejscowości na Pomorzu Zachodnim z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz i samorządowcy z Chojny, Darłowa, Myśliborza, Pyrzyc, Reska i Wolina 1 października 2021 r. podpisali umowy na dofinansowanie projektów sześciu nowych świetlic wiejskich i jednego centrum aktywności lokalnej.
 
Środki z PROW przeznaczone na infrastrukturę kulturalną umożliwią budową nowych obiektów, oraz modernizację i doposażenie istniejących placówek. Pomogą również w realizacji takich pomysłów, jak przekształcenie dawnej hydroforni w nowoczesną świetlicę. Taki projekt przygotowała gmina Myślibórz, by w osadzie Wierzbówek stworzyć przyjazne miejsce integracji mieszkańców i organizacji lokalnych wydarzeń. Całkowity koszt inwestycji to ponad 640 tys. zł, a marszałkowskie dofinansowanie wyniesie 408 tys. 115 zł. Nieużytkowany budynek przejdzie gruntowną modernizację, powstanie również nowa droga dojazdowa, chodniki, miejsca parkingowe oraz instalacje techniczne.
 
- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich zmienia warunki życia mieszkańców małych, także tych najmniejszych, miejscowości. Nowe świetlice wiejskie i powstająca wokół nich infrastruktura nie tylko ułatwiają dostęp do kultury, umożliwiają organizację koncertów, warsztatów artystycznych, pikników, ale stają się po prostu popularnymi miejscami spotkań, odpoczynku. Integrują lokalną społeczność – mówi wicemarszałek Olgierd Kustosz.
 
W piątek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego projekty budowy świetlic przedstawiało kilkunastu samorządowców. Z Pyrzyc przyjechała czteroosobowa delegacja – burmistrz Marzena Podzińska, skarbnik gminy Danuta Bartków, wiceprzewodnicząca rady gminy Iwona Ksel oraz sołtys Bogdan Sak z miejscowości Młyny, gdzie powstanie zupełnie nowa świetlica. Obiekt, razem z wyposażeniem, ma kosztować ponad 570 tys. zł. Wsparcie z PROW wynosi 362 tys. 878 zł.
 
Władze gminy Wolin przybyły do Szczecina podpisać umowę na dofinansowanie budowy dwóch świetlic – w miejscowościach Koniewo i Kodrąbek. Wraz z niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu koszty inwestycji wyniosą prawie 1,9 mln zł. Dofinansowanie to 930 tys. 155 zł. Budynki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i w pełni wyposażone w meble oraz sprzęt RTV / AGD. W świetlicy planowane są zajęcia plastyczno-techniczne oraz inne inicjatywy integrujące i aktywizujące mieszkańców.

Gmina Resko otrzyma ponad 409 234 zł na budowę i wyposażenie Centrum Aktywności Lokalnej w Starej Dobrzycy Całkowity koszt inwestycji to ponad 640 tys. zł.
 
Do gminy Chojna trafi 500 tys. zł dofinansowania na budowę świetlicy w Krajniku Dolnym (całkowity koszt to ponad 975 tys. zł). Budynek będzie miał 169 m kw. powierzchni, a zaplanowano go przy nowej siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki temu miejscowości zyska atrakcyjną przestrzeń publiczną, miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych, społecznych.
 
Gmina Darłowo również otrzyma 500 tys. zł z PROW na przebudowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Krupy. Cała inwestycja ma kosztować ponad 950 tys. zł.
 
W tym tygodniu dobre wiadomości o budowie i modernizacji lokalnych obiektów kultury dotarły także do innych miejscowości Pomorza Zachodniego. Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska odwiedziła m.in. Czaplinek (326 tys. zł dofinansowania na świetlicę wiejską w Pławnie, przebudowa i zmiana funkcji budynku mieszkalnego) i Dygowo. Ta gmina otrzymała 500 tys. zł z budowę świetlicy w Kłopotowie.

Na tegorocznej liście „Inwestycji w obiekty pełniące funkcje kulturalne” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 znalazły się w sumie 34 projekty o wartości prawie 15 mln zł. Ośrodki mogły ubiegać się gminy i instytucje kultury.
 
To już drugi nabór wniosków na zadania związane z inwestycjami w obiekty pełniące funkcje kulturalne. Pierwszy odbył się w 2018 r. Zawartych został 37 umów na łączną kwotę blisko 16 mln zł.

Źródło: WZP

02-10-2021 Redakcja

Dodaj komentarz

MYŚLIBÓRZ Pogoda
R E K L A M A 1
Reklama 1 - GBS Bank
R E K L A M A 2
Reklama 2 - MARAL - Hurtownia BHP / PPOŻ
Reklama IMC
Reklama 3 - IMC
R E K L A M A 4
Reklama 4 - Gryfstone
Reklama 5 - Pomoc drogowa
Reklama 6 - Virtualnetia.com

OGŁOSZENIA

FIRMY

Virtualnetia

Kompleksowa obsługa z zakresu projektowania i tworzenia stron WWW, sklepów internetowych oraz reklamy w sieciach społecznościowy...

eMysliborz.pl

eMysliborz.pl wieści z miasta i okolic

Dom weselny Dworek w Dolinie

"Dworek w dolinie" położony jest u zbocza doliny Parku Kulturowo Krajobrazowego Źródliskowej Doliny Płoni, która stanowi północn...

Reklama 3

SONDA

Czy podoba Ci się portal emysliborz.pl

TAK
NIE
P A R T N E R Z Y

© 2018 eMysliborz.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Administrator: Maciej.
Redakcja serwisu EMYSLIBORZ.PL nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego. Redakcja serwisu nie ponosi również odpowiedzialnośći za treść dodanych ogłoszeń, publikowanych firm oraz reklam.