Reklama [B] Krotoski - Cichy / Seat Tarraco
Ponad 2 mln zł z Programu Regionalnego na zabytki w Myśliborzu

Myślibórz to ważny ośrodek na trasie średniowiecznych zabytków. Modernizacja kilku cennych, miejskich budowli otrzyma wsparcie Urzędu Marszałkowskiego z RPO WZ 2014-2020. Ponad 2 mln zł pozwoli na renowację części murów obronnych i Bramy Pyrzyckiej oraz refundację kosztów konserwacji Baszty Prochowej.

Podpisanie umowy o dofinansowanie przedsięwzięć, w którym udział wziął marszałek województwa Olgierd Geblewicz i burmistrz Piotr Sobolewski odbyło się w środę, 24 stycznia 2018 roku w Szczecinie.

Projekt obejmuje zabezpieczenie, remont oraz konserwację elewacji jednych z najcenniejszych kompleksów obiektów fortyfikacyjnych na Pomorzu Zachodnim.

- Dzięki funduszom budżetu województwa oraz środkom unijnym wiele cennych perełek architektonicznych w regionie odzyska swój dawny blask. Przywracając zabytkom pierwotne piękno poznajemy je na nowo, a wręcz odkrywamy historię poszczególnych zakątków Pomorza Zachodniego. Do nich z pewnością należy Myślibórz - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Unijna dotacja pozwoli na modernizację w Myśliborzu fragmentów murów obronnych oraz Bramy Pyrzyckiej, a także pokryje część wydatków przeprowadzonej w 2016 roku renowacji Baszty Prochowej. Koszt działań miejski samorząd oszacował na prawie 2,6 mln zł, z czego ponad 2 mln zł przekaże z funduszy unijnych Urząd Marszałkowski.

- Renowacje myśliborskich zabytków to bardzo potrzebne inwestycje, bo związane są z tradycjami i historią miasta sięgającą jeszcze XIII wieku, kiedy Myślibórz określono jako gród doskonale ufortyfikowany oraz obwarowany. Właściwe to także ostatni moment na restauracje murów i baszt, bo za 2-3 lata ich stan mógłby być zagrożony. Nie ukrywamy, że w całym przedsięwzięciu walor historyczny jest nie do przecenienia, ale stawiamy przy okazji na aspekt promocyjny i turystyczny - powiedział burmistrz Piotr Sobolewski.

Przywrócenie dawnego blasku wszystkim trzem zabytkom to istotne działania na rzecz ochrony dóbr dziedzictwa kulturowego na całym Pomorzu Zachodnim. Brama Pyrzycka powstała bowiem w XIV wieku i od 2002 roku mieści się w niej Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Z kolei Baszta Prochowa wybudowana została na przełomie XIV i XV wieku, a jej charakterystycznym elementem jest stożkowy dach. Obiekty wpisane są również do rejestru prowadzonego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie.

Projekt wpisuje się w założenia 4 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Naturalne otoczenie człowieka”, działanie 4.1 „Dziedzictwo kulturowe”. Porozumienie przewidujące rewitalizację myśliborskich zabytków to kolejne z pakietu kilkunastu umów, jakie władze samorządu województwa podpisują w ostatnim czasie z beneficjentami w ramach tego właśnie działania. Listę dofinansowanych przedsięwzięć poznaliśmy w listopadzie 2017 roku. Wsparcie w wysokości ponad 40 mln zł ostatecznie pozwoli na renowację 22 zabytków na Pomorzu Zachodnim. Pomoc Urzędu Marszałkowskiego otrzymało w sumie 11 parafii, 8 gmin i 1 stowarzyszenie. Do kościołów trafi ponad 24 mln zł, zaś do zachodniopomorskich samorządów bądź organizacji pozarządowych blisko 18 mln zł.Źródło: wzp.pl

24-01-2018 Redakcja

Dodaj komentarz

Komentarze

  • NIEBAWEM KOLEGA WRÓCI DO SZKOŁY I ZOBACZY REFORMĘ Z BLISKA.
MYŚLIBÓRZ Pogoda
R E K L A M A 1
Reklama 1 - GBS Bank
R E K L A M A 2
Reklama 2 - MARAL - Hurtownia BHP / PPOŻ

FIRMY

Dom weselny Dworek w Dolinie

"Dworek w dolinie" położony jest u zbocza doliny Parku Kulturowo Krajobrazowego Źródliskowej Doliny Płoni, która stanowi północn...

SEMILAC - dystrybutor kosmetyków i akcesoriów do stylizacji pazn...

Oficjalny sklep producenta lakierów do paznokci Semilac. Posiadamy w swojej ofercie profesjonalne kosmetyki oraz akcesoria do st...

Fizjoterapeuta Kamil Wróblewski

Rehabilitacja, masaż, terapia manualna.

SONDA

Czy podoba Ci się portal emysliborz.pl

TAK
NIE
P A R T N E R Z Y

© 2018 eMysliborz.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Administrator: Maciej.
Redakcja serwisu EMYSLIBORZ.PL nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego. Redakcja serwisu nie ponosi również odpowiedzialnośći za treść dodanych ogłoszeń, publikowanych firm oraz reklam.