Helowe Barlinek - Party shop, balony z helem, art. dekoracyjne na każdą okazję.
Trasą Pojezierzy Zachodnich do… Barlinka

Niezwykle malownicza, z licznymi pagórkami, a na wjeździe do Barlinka z widokiem na tamtejsze jezioro i ponad dachami domów. 10 października 2018 r. otwarto liczącą blisko 6 km trasę rowerową Dzikowo – Barlinek. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj. Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

- Mieszkańcy Barlinka jako pierwsi mogą przetestować Trasę Pojezierzy Zachodnich bo właśnie tu rozpoczynamy oddawanie nowych inwestycji na szlaku. To ledwie 6 km, ale cała Trasa będzie liczyć ponad 400 km. Za kilka lat zobaczymy tysiące rowerowych turystów w Barlinku, ale i okolicach. Już dziś zachęcamy by pomyśleć o przyszłości i stworzyć dla rowerowych podróżników specjalną ofertę związaną z noclegiem czy jadłem. Chętnych na pewno nie zabraknie. – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Piękne lasy i skryte w nich czyste jeziora to największe atuty Puszczy Barlineckiej. Występuje tam kilkaset gatunków roślin i ponad 100 lęgowych gatunków ptaków. W pobliże tych miejsc dojedziemy rowerem, Trasą Pojezierzy Zachodnich. Jeden z jej pierwszych odcinków z Dzikowa do Barlinka właśnie został zrealizowany. Na miejscu obok pięknej przyrody warto zwiedzić Młyn Papiernię czy Pałac Cebulowy. Barlinek to Europejska Stolica Nordic Walking i popularne miejsce do wypoczynku.

Zrealizowana przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie trasa kosztowała blisko 3 mln zł i prowadzi po nasypie dawnej linii kolejowej, dzięki czemu dojazd do Dzikowa z położonego niżej Barlinka stał się dużo łatwiejszy i przyjemniejszy. Ścieżka biegnie równolegle do drogi wojewódzkiej 151 dzięki czemu będzie bezpieczniej. Oddalenie od drogi jest tak duże, że jazda z pewnością będzie należała do przyjemnych. W ramach inwestycji wybudowano również łącznię prowadzącą na wyższy poziom terenu do strefy przemysłowej. Na trasie znajduje się także jedno bezkolizyjne skrzyżowanie, gdzie droga gminna jest poprowadzona wiaduktem nad drogą rowerową.

Trasa Pojezierzy Zachodnich

Droga rowerowa Dzikowo – Barlinek jest pierwszym nowym odcinkiem zbudowanym na szlaku Pojezierzy Zachodnich. Bliskie ukończenia są także pobliskie trasy z Barlinka do granicy gminy (4,75 km) oraz od granicy do gminy Pełczyce (również 4,75 km). Warto przypomnieć, że trwa projektowanie ścieżek w kierunku Choszczna czy Myśliborza.

To nie wszystkie inwestycje na szlaku. Już 14 października nastąpi otwarcie odcinka Siekierki - Trzcińsko-Zdrój, który liczy aż 37km długości. Cała trasa przebiega po terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego oraz jego otuliny, ma nawierzchnię asfaltową i również została poprowadzona po nasypie dawnej linii kolejowej. Do końca bieżącego roku zostanie także otwarty 2 km odcinek z Ińska do Storkowa.  Cały szlak Pojezierzy Zachodnich prowadzi od Siekierek nad Odrą do Białego Boru, a wraz ze swoją odnogą ze Szczecina do Ińska będzie liczył w sumie ponad 422 km. Inwestycję na swoim terenie planuje kontynuować Województwo Pomorskie.  Postęp prac można śledzić tu .  

Wyprowadzić ciężki ruch z miasta List intencyjny ws. realizacji II etapu obwodnicy Barlinka

W Barlinku podpisany został także list intencyjny pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim i Barlinkiem, w którym samorządy wyraziły chęć współpracy przy drugim etapie tworzenia obwodnicy miasta. Województwo zadeklarowało również gotowość do zlecenia dokumentacji projektowej.

Najważniejszą prowadzoną aktualnie przez ZZDW inwestycją w Barlinku jest obwodnica miasta, która powstaje w ciągu drogi wojewódzkiej nr 151. Główna część robót budowlanych pierwszego etapu została już wykonana, a zakończenie planowane jest na 2019 rok. Drugi etap obwodnicy miałby znaleźć swój początek na skrzyżowaniu ul. Gorzowskiej z ul. Długą (DW 151), a koniec przy ul. 31 stycznia DW 156 (początek I etapu obwodnicy). Drugi etap obwodnicy miałby znaleźć swój początek na skrzyżowaniu ul. Gorzowskiej z ul. Długą (DW 151), a koniec przy ul. 31 stycznia DW 156 (początek I etapu obwodnicy).

źródło: wzp.pl

12-10-2018 Redakcja

Dodaj komentarz

MYŚLIBÓRZ Pogoda
R E K L A M A 1
Reklama 1 - GBS Bank
R E K L A M A 2
Reklama 2 - MARAL - Hurtownia BHP / PPOŻ

FIRMY

Dom weselny Dworek w Dolinie

"Dworek w dolinie" położony jest u zbocza doliny Parku Kulturowo Krajobrazowego Źródliskowej Doliny Płoni, która stanowi północn...

SEMILAC - dystrybutor kosmetyków i akcesoriów do stylizacji pazn...

Oficjalny sklep producenta lakierów do paznokci Semilac. Posiadamy w swojej ofercie profesjonalne kosmetyki oraz akcesoria do st...

Fizjoterapeuta Kamil Wróblewski

Rehabilitacja, masaż, terapia manualna.

SONDA

Czy podoba Ci się portal emysliborz.pl

TAK
NIE
P A R T N E R Z Y

© 2018 eMysliborz.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Administrator: Maciej.
Redakcja serwisu EMYSLIBORZ.PL nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego. Redakcja serwisu nie ponosi również odpowiedzialnośći za treść dodanych ogłoszeń, publikowanych firm oraz reklam.