Reklama [b] - Barlinek Okna Artur Gubała
Termomodernizacja a program ''Czyste Powietrze''.

Jeżeli każdego dnia w swoim własnym domu mierzysz się z problemami w postaci niedogrzanych jesienią i zimą pomieszczeń, zawilgoconych ścian lub wysokich rachunków za ogrzewanie, to czas pomyśleć o przeprowadzeniu termomodernizacji budynku.

Działanie termomodernizacyjne budynków mieszkalnych to inwestycja, której efekty między innymi w postaci zminimalizowania zużycia energii i niższych rachunków, odczuwalne będą przez długie lata użytkowania przestrzeni mieszkalnej.

Termomodernizację wykonuje się, aby poprawić istniejący stan efektywności energetycznej budynku pod kątem optymalizacji pozyskiwania i zużycia energii. Oznacza to między innymi ulepszenie sposobów ogrzewania i wentylowania pomieszczeń (np. poprzez docieplenie ścian i wymianę stolarki) oraz zmniejszenie związanych z tym kosztów, wymianę źródła ciepła lub pozyskiwania ciepłej wody, wdrażanie nowoczesnych technologii ocieplania, a także korzystania z odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła, instalacja fotowoltaiczna).

Czynności związane z termomodernizacją mogą uzyskać pomoc finansową w postaci ulgi termomodernizacyjnej oraz dotacji z programu „Czyste Powietrze”.

W ramach programu „Czyste Powietrze” właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w tym budynku mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy zł w podstawowej wersji lub 37 tysięcy zł dla osób mniej zamożnych.

Z programu można finansować wymianę, zakup i montaż źródła ciepła, instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną i drzwiową, audyt energetyczny, dokumentację projektową.

Ulga termomodernizacyjna jest przewidziana dla właścicieli lub współwłaścicieli domu jednorodzinnego, którzy są w stanie sfinansować przedsięwzięcie z własnych środków (także kredytu lub pożyczki). Limit odliczeń wynosi 53 tysiące zł oraz wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek.

Z ulgi termomodernizacyjnej finansować można materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów, węzeł cieplny, kotły, zbiorniki na gaz, olej, kolektory, pompy, ogniwa fotowoltaiczne, przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej, stolarka okienna i drzwiowa, usługi takie jak audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, docieplenie, wymiana stolarki, montaż kotła i urządzeń.

Z ulgi nie można skorzystać w przypadku budynku będącego w budowie.

Szczegóły znajdują się na stronie czystepowietrze.gov.pl


Autor artykułu


https://www.termo-kraft.pl
biuro@termo-kraft.pl
+48 603 233 513
+48 781 200 106
+48 667 946 303

Termo-Kraft
Dargomyśl 53
74-404 Cychry

02-10-2022 Redakcja

Dodaj komentarz

KATALOG FIRM

Jesteśmy wiodącym producentem aluminiowych systemów osłonowych w...
Firma Virtualnetia oferuje kompleksowe profesjonalne usługi w za...
Firma MARAL istnieje od 1995 roku. Od roku 2005 specjalizuje się...

OGŁOSZENIA

Prezes-Dyrektor Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Chojnie

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Chojnie ul. Bałtycka 2, poszukuje kandydatów na stanowisko...


Doradca Klienta w Zespole Doradców Biznes

Doradca Klienta w Zespole Doradców Biznes Miejsce pracy: Myślibórz/teren woj. zachodniopomorskiego Do obowiązków zatrudnione...

Reklama [C] GBS Bank
Reklama [D] MARAL Hurtownia BHP

SONDA

Wybory Samorządowe 2024. Kandydaci na Burmistrza. Na kogo oddasz swój głos?

WASIEWICZ Agnieszka
SOBOLEWSKI Piotr Jerzy

CHĘTNIE CZYTANE

Śmiertelny wypadek między Gorzowem a Myśliborzem.

Śmiertelny wypadek między Gorzowem a Myśliborzem.

Jedna osoba zginęła w wypadku, który wydarzył się dziś około godziny pierwszej w nocy na drodze krajowej nr 119 (stara trójka) na wysokości Ściechówka.