Usługi Elektryczne
Piękne widoki z platformy widokowej w Widuchowej. Zobaczcie!

W harmonii odgłosów natury i dźwięków fortepianu otworzona została platforma widokowa w Widuchowej. Efektowna dwupoziomowa konstrukcja na Słowiańskiej Górze jest jedną z najnowszych turystycznych atrakcji Pomorza Zachodniego. W niedzielę, 27 czerwca urokliwa nadodrzańska miejscowość stała się ekologiczną stolicą województwa – odbył się tam piknik promujący przyrodnicze walory regionu, plenerowe warsztaty dla najmłodszych zakończone posadzeniem drzewa, kiermasz zdrowej żywności i rękodzieła. W uroczystości uczestniczył m.in. wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Słowiańska Góra to najwyższe (72,6 m) ze wzgórz morenowych znajdujących się na północ od Widuchowej. Doskonale widać z niego rozwidlenie rzeki, czyli miejsce, gdzie zaczyna się Międzyodrze. Panorama jest zachwycająca, dlatego tam zbudowana została dwupoziomowa platforma widokowa. Efektowna konstrukcja w formie pierścienia ma 10 metrów wysokości. Na górny taras z dwóch stron prowadzą schody. Na dolnym zaplanowano przestrzeń odpoczynku z ławkami ustawionymi po okręgu.

Niedzielną uroczystość na Słowiańskiej Górze uświetni minirecital Krzysztofa Baranowskiego & Krzysztofa Niewirowskiego. Subtelne dźwięki i czysty wokal współgrały z odgłosami i kolorami przyrody. Ekologicznie było również na bulwarze w Widuchowej. Od godz. 15.30 do 18 odbywały  się tam będą warsztaty dot. ochrony zwierząt, sprzątania lasów, segregowania odpadów.

Platforma widokowa na Słowiańskiej Górze powstała w ramach projektu INTERREG V A „Zrównoważona turystyka wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest przybliżenie mieszkańcom i turystom wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych regionu. Wzdłuż Odry zbudowano sześć miejsc odpoczynku dla turystów wodnych i rowerowych (Gryfino, Widuchowa, Gozdowice, Czelin, Chlewice, Namyślin). Wiaty, ławki, miejsca na ogniska znajdują się nad samą wodą, co ułatwia np. kajakarzom organizację postoju. Po zachodniej stronie Odry partnerzy projektu – Miasto Schwedt oraz Park Narodowy Doliny Dolnej Odry – również zrealizują przedsięwzięcia dla turystów wodnych. Łączne koszty projektu to ponad 2,5 mln euro.

Inwestycje po polskiej stronie zostały zrealizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych  Województwa Zachodniopomorskiego.  Platforma widokowa powstała przy współpracy Nadleśnictwa Gryfino (właściciel terenu), Gminy Widuchowa (użytkownik platformy) oraz ZPKWZ (inwestor w imieniu Województwa Zachodniopomorskiego). Projekt architektoniczny wykonała pracownia architektoniczna ze Szczecina: AB Studio Projektowe Marek Antoszczyszyn Andrzej Buko. Prace budowlane zrealizowała firma Przedsiębiorstwo Budowlane MHM Paech Sp. z o.o. Miedzychód.

Źródło: wzp.pl

28-06-2021 Redakcja

Dodaj komentarz

MYŚLIBÓRZ Pogoda
REKLAMA [B]
Reklama [B] - GBS Bank

OSTATNIO DODANE FIRMY

Usługi Elektryczne ELEKTRYK

Działamy w branży elektrycznej i monitoringu Wykonujemy: - Instalacje elektryczne - Instalacje fotowoltaiczne - monitoring ...

GEO-INWEST geodeta

wachlarz naszych usług: - Obsługa geodezyjna inwestycji - Tyczenie hali - Tyczenie budynku - Wznowienie granic - podział dz...

Virtualnetia

Kompleksowa obsługa z zakresu projektowania i tworzenia stron WWW, sklepów internetowych oraz reklamy w sieciach społecznościowy...

OGŁOSZENIA

SONDA

Czy podoba Ci się portal emysliborz.pl

TAK
NIE